BEYORGANİK: Güzelocak Ailesinin Sağlıklı Gıda Mirası

1985’ten beri süregelen bir gıda üretim geleneğinin modern yorumu olan BEYORGANİK, hem geçmişin değerlerini koruyor hem de geleceğe sağlıklı adımlar atıyor.

Başarılı bir kadın girişimci olan Zehra Güzelocak’ın hikayesi ise verdiği bir röportaja göre şöyle;

“Ailemizin gıda üretimindeki köklü geçmişi, 1985 yılında babamız Murat Güzelocak tarafından atılan temellerle başladı. Saffet Güzelocak ve kardeşlerinin kaliteli ürün ve etik iş anlayışıyla şekillenen bu miras, benim için her zaman ilham kaynağı oldu. Ziraat mühendisi ve bir anne olarak organik ve sağlıklı gıdanın önemini bizzat yaşayarak anladım. İki çocuğum, Murat Can ve Azra’nın doğumları ile bu yolculuğum başladı. Çocuklarıma en iyi beslenmeyi sağlama çabam, BEYORGANİK markasının temel taşını oluşturdu.”

Ailenin gelini, ziraat mühendisi ve bir anne olarak BEYORGANİK markasını resmi olarak 15 sene önce kurdum. Aslında markamızın kuruluş süreci çok daha öncesine dayanır. 24 sene önce oğlum Murat Can’ın doğumu ile birlikte sağlıklı ve temiz içerikli gıdaya ulaşmadaki zorlukları bizzat yaşayarak tecrübe ettim. Kızım Azra ile bu arayışım devam etti. İlk günden itibaren çocuklarımın organik ve sağlıklı beslenebilmesi için birçok zahmete, emeğe, maliyete ve zamana katlandım. Benim yaşadığım sıkıntıları birçok bilinçli annenin yaşadığını gördüm ve neler yapabilirim diye o günden itibaren düşünüp çalışmaya başladım. Çocuklarım küçükken önceliğimi onlara verip çok istememe ve çalışmayı çok sevmeme rağmen yoğun çalışmaya hayatını erteleyip onlar ile yoğun zaman geçirdim. Bu süreçte de BEYORGANİK markasının kuruluşu için yıllarca sürecek çalışmaları yaptım. O dönemde organik, probiyotik, ve mümkün olduğu kadar az işlemden geçmiş geleneksel gıdaya ulaşmak çok zordu.

Yirmi sene önce mandıradan çocuklarıma süt alıp yoğurt mayaladığımda bu durum çok garipsenirdi. Yine bir tarhananın hakkı o dönemde tarhanaya verilmiyordu. Organik yoğurt, organik tarhana gibi çocukların büyümesinde çok önemli olan gıdaları çocuklarımızın önüne getirmek emek ve zaman isteyen süreçlerdi. BEYORGANİK olarak; Organik, tamamı yerli ve çok büyük çoğunluğu ata tohumu olan gıdaları lezzetli bir şekilde tüketilecek halde hazırlıyoruz. Benim mühendislik okuduğum yıllarda ORGANİK diye bir ders yoktu. Hiç unutmam kıymetli hocam Prof. Dr. Temel Gençtan ‘’Amerika’da marketlerde kurtlu elma satıldığını anlattığında derste gülüşmeler olmuştu. Kurtlu elma daha yüksek fiyattan satılıyor ve üstelik alıcısı çoktu.’’ Bu bizim en organik dersimizdi.

Hem Ziraat mühendisi olmam hem de anne olmamdan dolayı benim gibi çocuklarının beslenmesinde hassas olan annelere yönelik; pratik kullanımlı organik ek gıdalar, ek gıdaya uygun çorbalar, mamalar, kısa sürede pişirilen pratik ve sağlıklı gıdalar ürettim. Anneler daha çok kendilerine zaman ayırsın, çalışsın, üretsin ve en önemlisi çocukları ile kaliteli zaman geçirsin diye BEYORGANİK markası kuruldu. E- Ticaret platformlarında 10 yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteriyoruz. İnternet sitemiz, hemen hemen bütün e- ticaret platformları, Gurme shoplar ve zincir marketlerde satıştayız. Her geçen gün emin adımlar ile büyümeye ve daha çok kişiye ulaşmaya devam ediyoruz. Annelerin hayatına kolaylık, bebeklere ve çocuklara sağlıklı gıda sunduğumuz için çok mutluyuz. Ürün grubumuz ilk etapta ağırlıklı olarak çocukların ve ek gıdaya geçmiş bir bebeğin tüm ihtiyaçlarını sağlamaya yönelik idi.

Zamanla bebek ve çocuklara ek olarak sağlıklı beslenmek isteyen, organik ve sürdürülebilir tarımı destekleyen, pratik ve lezzetli gıdaya ulaşmak isteyen herkesi hedefleyecek şekilde ürün üretmeye başladık. Bakliyattan tutunda, çikolataya kadar, makarnadan tutunda sürülebilir fındık/ fıstık ezmesine kadar yaklaşık 200 kalem ürün ile zehirsiz, sağlıklı ve lezzetli beslenmek isteyen herkesi kucaklıyoruz. Bebek, Çocuk, Anne, Sporcu herkese hitap edecek bir Beyorganik ürünü mutlaka vardır.

BEYORGANİK olarak en çok gurur duyduğumuz şey yerli üretimi ve çiftçiyi desteklememiz. Sivas, Konya, Maraş, Van, Antep, Adana, Manisa …aklınıza gelen neredeyse her şehirden ürün alıyoruz. Desteklediğimiz yüzlerce farklı üretici var. Bunun için özellikle pestisit, herbisit kullanmadan damlama sulamayla, doğru gübre kullanımıyla aslında organik tarımın tüm inceliklerini aile çiftçilerine öğretmeye çalışıyoruz. Ürünlerimizin çok büyük çoğunluğu atalık tohum. Genetiği ile oynanmamış, atalarımızdan miras kalan sağlıklı gıdaların sürdürülebilirliğine katkı sağladığımız için çok mutluyuz. Örneğin ‘ ZERUN BUĞDAYI’’ 10 bin yıllık hikayesi olan ata tohumudur. Zerun buğdayını senelerdir canlı tohum olarak kullanıcısına ulaştırıyoruz. Kimi çorbasında, kimisi ekmek yapımında, kimi de mikroyeşillik yetiştirme makinasında ‘’mikroyeşillik’’ üretiminde kullanıyor. Zeruna sahip çıkarsanız Sivas’taki organik tarımı destekliyorsunuz demektir.– Ürünlerimiz tamamı kadın çalışanlardan oluşan 20 kişilik bir ekip ile hazırlanıyor. Tüm sertifikasyon ve denetim süreçlerimizi hep eksiksiz ve başarı ile tamamladık.

Diğer taraftan ambalajlarımızda çok tükettiğimiz malzemeyi değiştirerek aslında dönüşebilir, yeniden kullanılabilir kartonları tercih ettik ve dolayısıyla doğaya oradan da sürdürebilirliğe katkıda bulunmaya çalıştık. BEYORGANİK son 5 yılda her yıl % 100 den fazla büyüdü. Bu tamamen ürünümüzü deneyen, memnun kalan, tavsiye eden on binlerce tüketicimiz sayesinde oldu. Ürün kalitesi ile ilgili e ticaret platformlarında bir çok ürünümüz ile ilgili binlerce çok olumlu yorum var. Yani bizim markamızı anlatmamızdan ziyade bu yorumlar kalitemizi en doğru şekilde ifade ediyor diye düşünüyorum. Gıda işletmelerinde olmazsa olmaz olan şey Hijyendir.

Üretim bölümüzde tamamı kadın çalışanlardan oluşan bir ekip ile tüm ürünlerimizi evde kendi mutfağınızda hazırladığınız şekli ile hazırlıyoruz. Organik gıdalar zehirsiz olduğu için çabuk bozulmaya müsait. Bunu engellemek için de tüm ürünlerimiz günlük kontrol ediliyor ve çoğu haftalık olarak üretiliyor. Çalışmak, üretmek, hayatın içinde olmak, ailenin yükünü birlikte omuzlamak çok önemli. Birçok zorluk yaşamama rağmen, mücadele etmeyi ve çalışmayı hiç bırakmadım. Girişimci olmak demek, araştırmak, öğrenmek, pes etmemek ve hep çalışmak demek.

Kurduğum marka ile gurur duyuyor, çocuklarıma iyi bir örnek olduğumu düşünüyorum. Kadın girişimci olmanın özgüveninizi ve mücadele ruhunuzu ayakta tuttuğunuzu, sorumluluklarınızdan dolayı sizi hep diri tuttuğuna inanıyorum. BEYORGANİK bir girişim olmanın çok ötesinde annelere, bebeklere, çocuklara, çalışanlarına, yüzlerce çiftçiye, geçmişimize, bu topraklara sorumluluğu olan bir marka. Sloganımızda dediğimiz gibi ”Bu toprağın tohumlarından bu toprağın çocuklarına”

BEYORGANİK’in hikayesi, sadece bir markanın başarısından daha fazlasını temsil ediyor; bu hikaye, azim, yenilikçilik ve sürdürülebilirlik ruhunu somutlaştırıyor. Zehra Güzelocak’ın yolculuğu, organik tarımın ve sağlıklı beslenmenin öneminin ötesine geçerek, her kadın girişimci ve üreticiye ilham veriyor. Onun hikayesi, hayallerimizin ve hedeflerimizin peşinden gitmek için gereken cesareti ve kararlılığı temsil ediyor. Zehra Güzelocak, sadece organik ürünler sunmakla kalmıyor, çiftçiyi nitelikli gıda üretimini ve kadınların ekonomiye katkısını destekliyor, aynı zamanda gelecek nesillere daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir dünya bırakma vizyonunu paylaşıyor. Bu hikaye, her birimizin, topluma ve çevreye olumlu etkiler bırakarak kendi başarı yolculuğumuzu yazabileceğimizi gösteriyor. BEYORGANİK ve Zehra Güzelocak, sadece bir marka ve bir girişimci değil, aynı zamanda idealist misyonu ile daha sağlıklı bir gelecek için bir umut ışığı olarak hepimize ilham oluyor.